Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski    
sir logotyp 150x70fb sir      
A A A

Rozmnażanie drzew, krzewów i pnączy z sadzonek zielnych jest obecnie najpopularniejszym sposobem pozyskiwania nowych roślin w produkcji szkółkarskiej. Jest to możliwe dzięki zdolności roślin do regenerowania i odtwarzania brakujących organów, takich jak korzenie przybyszowe i pędy.

Leszczyna (Corylus avellana L.), zwana potocznie orzechem laskowym, w dawnych latach dominowała w świecie roślin Europy Północnej. Wyjątkowo rozpowszechniona była na naszych ziemiach, a orzechy laskowe stanowiły ważny składnik pożywienia.

Polska jest znaczącym producentem truskawek w UE. Pod względem wielkości produkcji zajmujemy też czołową pozycję na świecie. Ostatnio rolnicy, chcąc uniezależnić się od przemysłu przetwórczego, zainteresowali się uprawą odmian deserowych. W związku z tym bardzo dbają o jakość owoców, gdyż ma ona wpływ na ich cenę i sprzedaż.

Prawidłowy rozwój drzew oraz ich dobre plonowanie zależą od wielu czynników. Wśród nich trzeba wymienić nawożenie, stosowanie środków ochrony roślin oraz odpowiednie zabiegi agrotechniczne, w tym przycinanie, będące niezbędnym elementem pielęgnacji.

Integrowana Produkcja (IP) to system gospodarowania, w którym w sposób harmonijny wykorzystuje się postęp techniczny i biologiczny w uprawie, nawożeniu i ochronie roślin. Produkcja ta uwzględnia też cele ekologiczne - ochronę otaczającego środowiska i krajobrazu oraz dba o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno producenta, jak i konsumenta. Podstawa prawną Integrowanej Produkcji jest Ustawa o ochronie rośli z dnia 08 maja 2013 r. (Dz. U. 2013 poz.455.

Maliny przez cały okres wegetacji, czyli w czasie wzrostu i po zbiorze, narażone są na atak różnych szkodników i chorób. W ostatnich latach bardzo poważnym problemem stało się zamieranie podstawy ich pędów. Prawdopodobnie warunkiem choroby jest pogoda, a konkretnie wzrost wilgotności wiosną i jesienią oraz coraz bardziej łagodne zimy.

Rdza gruszy jest chorobą grzybową, która w ostatnich latach stała się niezwykle uciążliwa, szczególnie dla grusz w ogrodach przydomowych i działkowych. Atakuje również jabłonie, pigwę i dziko rosnące gatunki różowatych.

Jagoda kamczacka (wiciokrzew siny) ma niewielkie wymagania glebowe, jest odporna na suszę, niskie temperatury i choroby. Warto więc zainteresować się jej uprawą towarową, a przynajmniej mieć u siebie w ogrodzie. Jagody dojrzewają najwcześniej w polskich warunkach klimatycznych, bo na przełomie maja i czerwca (przed truskawkami i borówką amerykańską).

Polskie jabłko jest jednym ważnych symptomów dynamicznego rozwoju gospodarczego naszego kraju w minionym 25-leciu.

kila-kapusty W minionym roku na wielu plantacjach, zwłaszcza kalafiorów, kapusty pekińskiej i głowiastej, kiła kapusty stanowiła poważny problem. Coraz częściej atakuje również plantacje rzepaku, którego areał, ze względu na wysoką opłacalność, stale się powiększa. Jest to wciąż najgroźniejsza i trudna do opanowania choroba roślin krzyżowych.

sliwy

Doświadczenia z oceną nowych odmian śliw prowadzone są w Instytucie Ogrodnictwa od początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Celem programu badawczego jest poszukiwanie nowych odmian odznaczających się tolerancją na choroby, dostatecznie znoszących niskie temperatury,

rdza-malin

Uprawa krzewów jagodowych jest w naszym kraju bardzo ważną gałęzią ogrodnictwa, a uprawa malin cieszy się coraz większą popularnością.

Wciąż rośnie powierzchnia plantacji maliny letniej, jak i owocującej na pędach jednorocznych, a dojrzewającej późnym latem.

Uprawa wczesnych warzyw cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Wynika to z faktu, że wejście na rynek z pierwszymi warzywami w sezonie gwarantuje uzyskanie bardzo atrakcyjnych cen. Dobrze to widać na przykładzie młodej kapusty. 

Integrowana produkcja to system gospodarowania, w którym w sposób harmonijny 
wykorzystuje się postęp techniczny i biologiczny w uprawie, nawożeniu i ochronie roślin. Produkcja ta uwzględnia też cele ekologiczne: ochronę otaczającego środowiska, ochronę krajobrazu oraz dba o bezpieczeństwo i zdrowie - zarówno producenta, jak i konsumenta.

                                                          (w ocenie Instytutu Ogrodnictwa)

Liczba dostępnych na rynku deserowych odmian truskawek jest w ostatnich latach coraz większa - szkółki oferują szeroką paletę odmian, od wczesnych do późnych. Przy zakupie sadzonek nie należy jednak zapominać, że w porównaniu do tych wyhodowanych w Polsce, wiele odmian zagranicznych wykazuje mniejszą odporność na uszkodzenia mrozowe oraz większą wrażliwość na choroby systemu korzeniowego.